Home

Dwudziesty pierwszy wiek to masa nowych możliwości – również w szkolnictwie

Super User. Opublikowano w Artykuły

współczesne technologie w szkolnictwieFunkcjonujemy w fascynujących czasach. Progres technologiczny, który mogliśmy dostrzec na przestrzeni minionych 30 lat, nie przyszedł do głowy nawet co bardziej kreatywnym autorom powieści SF. Dwudziesty pierwszy wiek to wszelako nie tylko udogodnienia życia bądź rozrywka na niespotykanym przedtem pułapie. To także szansa kariery dla młodych społeczności.

Jeszcze kilka lat temu można było myśleć, iż postęp technologiczny się zakończył, a chociaż znacząco zahamował. Istotnie, telewizory były coraz to bardziej płaskie, natomiast wyświetlacze telefonów coraz bardziej kolorowe. Brakowało wszelako pionierskich odkryć technologicznych, jakie zmieniałyby nasze istnienie, jak przykładowo net, komórka czy GPS. W ostatnim czasie jednak doszło do następnej rewolucji, za jaką uznaję powszechną dostępność smartfonów. Za sprawą stałego połączenia z internetem przy użyciu urządzenia w kieszeni, a także wszelkiego typu aplikacji, jesteśmy zobligowani zmieniać nasze myślenie o życiu - od spraw prywatności, poprzez poszukiwanie usług, po zwykłą reklamę. Zdecydowanie smartfony odmieniły nasze życie.

szkoła a tachnologia

Nie zdołam oprzeć się przeświadczeniu, iż tenże progres technologiczny może być użyty również w szkolnictwie. Od czasu do czasu tak się dzieje, aczkolwiek częściej mam wrażenie, że placówki oświatowe nie nadążają za zmieniającą się rzeczywistością. Oczywiście, w większości spośród nich znajdują się sale komputerowe, zaś lekcje czasem urozmaicane są jakimś eksperymentem czy też zaprezentowaniem filmu na TV. Czy to jednak wystarczy? Czy współczesna młodzież, która błyskawicznie się nudzi oraz jest przyzwyczajona do odbierania kilku bodźców w tym samym czasie, potrafi się jeszcze skoncentrować na pospolitej książce lub prezentacji pozbawionej jakichkolwiek wstawek multimedialnych?

Jeżeli nawet jeszcze w tej chwili można na to pytanie udzielić odpowiedzi twierdzącej, to i tak zmieni się to w trakcie najbliższych paru lat. Z tej przyczyny myślę, iż placówki edukacyjne muszą być modernizowane. Jednakże nie chodzi mi tu tylko o zwyczajne umeblowanie bądź odnowienie koloru ścian na korytarzu. Bez dwóch zdań winniśmy zadbać o wysokiej klasy urządzenia, takie jak np. monitory multimedialne, które nie tylko pomogą młodym ludziom w pozyskiwaniu wiedzy, ale dodatkowo przygotują naszych podopiecznych do wyzwań, które niesie 21 wiek.

Nie wiem, czy to w wyższym stopniu apel do naszych rządzących czy dyrektorów szkół. Natomiast myślę, że na edukacji nie możemy robić oszczędności. A zapewnienie w szkołach innowacyjnych rozwiązań sprowadzi profity długookresowe, jakie ciężko nam sobie w tej chwili nawet wyobrazić.

Tags: edukacja nowoczesność szkolnictwo technologie