Home

Oswajanie maluchów z innymi kulturami – w którym momencie rozpocząć i jak to robić?

Super User. Opublikowano w Artykuły

ach te dzieciEgzystujemy w latach, gdy tolerancja wydaje się kwestią niezwykle ważną. Dlatego też należy nasze pociechy zachęcać od dzieciństwa do koegzystowania z odmiennymi kulturami. Jakie istnieją na to metody? W którym momencie rozpocząć edukację w tym wymiarze?

Na ostatnie spośród tychże pytań odpowiedź jest oczywista. Czyli: jak najwcześniej. Bez wątpienia egzystujemy w latach, gdy tolerancja oraz poprawność polityczna zmieniają się w parodię samych siebie, stąd nie chcemy wychować dzieci, które bezrefleksyjnie powtarzać będą patetyczne hasła w imię wypaczonych przez XXI wiek idei. Z drugiej strony wszakże, tym bardziej niepożądane będzie podtrzymywanie postępowań ksenofobicznych. Nasze pociechy od dzieciństwa muszą wiedzieć, że w zasadzie każda kultura ciągnie ze sobą poszczególne wartości i nie można kogokolwiek krytykować z uwagi na odcień skóry, pochodzenie albo religię. Dlatego też unikajmy głupkowatych kawałów i próbujmy wskazywać pozytywne wartości, samemu służąc przykładem.

Najbardziej kształcące w tym wymiarze są podróże. Mogą one otwierać oczy nawet i ludziom pełnoletnim. Tym bardziej pociecha - pod warunkiem, że od małego zacznie podróżować z rodziną i poznawać odmienne cywilizacje, istnieje spora możliwość, że wyrośnie na osobę otwartą jak również tolerancyjną. Naturalnie detali takowych wyjazdów przypominać sobie nie będzie. Niemniej jednak niektóre postawy zakorzenią się głęboko w głowie, co bez dwóch zdań przyniesie profity w przyszłości.

podróżowanie z dziećmiOczywiście wyjazdy, zwłaszcza w odległe rejony ziemi, nie są tanie, skutkiem tego nie każdy człowiek będzie w stanie sobie pozwolić, by tak wychowywać swoich wychowanków. Co nie znaczy w żadnym razie, że nic się nie da zrobić w życiu codziennym. Można oglądać z pociechami programy edukacyjne, a także filmy nagrywane w odmiennych krajach aniżeli Polska bądź Stany Zjednoczone Ameryki Północnej. Dzieci lubią generalnie patrzeć w monitor, stąd zamiast ogłupiać je dziwnymi kreskówkami, lepiej powiązać przyjemne z pożytecznym.

I jeszcze jeden sposób - może odrobinę nietypowy, jednak przypuszczam, że będzie w stanie się bardzo dobrze sprawdzić. Pokazujmy dzieciom wartość innych kultur przy pomocy kulinariów, zwłaszcza tych egzotycznych bądź orientalnych. Nic oczywiście nie przebije bigosu, natomiast spaghetti to danie, które przyswoiło się do tego stopnia, że nikt w tej chwili o nim nie rozmyśla w kontekście odmiennej kultury. Niemniej jednak można przecież przyrządzać coś chińskiego bądź np. sushi. Gotowanie takich, posiłków może być kapitalną zabawą na rzecz całej rodziny jak i rewelacyjnym pomysłem na spędzenie z dzieckiem wartościowych chwil. Co jednak jeśli nie posiadamy czasu względnie umiejętności? Tego typu pożywienie wszakże zawsze można zamówić. Sushi przybędzie do nas świeżutkie jak również ładnie zapakowane. Jeżeli przyzwyczaimy nasze pociechy do takowych orientalnych smaków i zbudujemy akuratny kontekst (trochę dopowiemy na temat kultury czy pochodzenia potrawy), zyskamy podwójnie.

Kategorycznie pożądane jest nauczać dzieci tolerancji i demonstrować, że inne kultury też są w porządku. Nie popadajmy w przesadę i działajmy tylko i wyłącznie w imię poprawności politycznej. Ale tolerancja jak i otwartość na obcych to w XXI wieku jedna spośród istotniejszych zalet.

Tags: podróże kulinaria nauka dzieci