Home

Godne uwagi ścieżki dźwiękowe w filmach – parę informacji

Super User. Opublikowano w Muzyka

taneczny filmNierzadko jest tak, że utwór z filmu staje się hitem, a następnie słucha go cały świat. Nierzadko również jest tak, że ekranizacja nie jest tak dobra, jak jej soundtracki. Materia dźwiękowa wzbudza prawdziwe uczucia w ludziach.

Oglądając film nie możemy sobie często wyobrazić, aby nie miał on przyjemnego dla ucha podkładu muzycznego. Nie jest w tym momencie mowa tylko o musicalach. Niejedna produkcja, wzbogacona o wyśmienitą ścieżkę dźwiękową, zdaje się mieć dzięki niej większą wartość.

Mimo tego, że chciałoby się spisać wykaz dajmy na to najlepszych 100 utworów filmowych ostatnich lat, lecz nie ma takiej możliwości. Oczywiście dlatego, że to, czy jakaś nuta jest wspaniała, czy dostateczne – nie jest mierzalne. Jest to powodowane osobistymi opiniami widzów. Z tego względu każdy sam powinien, oglądając filmy, wykreować swój zestaw godnych polecenia soundtracków z filmów.

Cfilmmusichoć ocenianie kolejnych utworów nie ma sensu, właśnie przez wzgląd na różnorodność gustów muzycznych, to da się jak najbardziej wyszczególnić parę elementów, które składają się na świetny soundtrack. Przede wszystkim nie może być on niepołączony w jakikolwiek sposób z dziejącymi się w danym momencie na ekranie wydarzeniami. Żaden filmowiec przy przedstawianiu odchodzącego kochanka nie doda utworu nagranego przez heavy-metalowy team. Tak samo, oglądając pościg za złodziejem, lub szybki zjazd na nartach w ucieczce przed lawiną, prawdopodobnie żaden widz ma ochoty słuchać subtelnych nut spod palców pianisty. Ostatecznie da się powiedzieć, że dobry soundtrack musi być właściwie dobrany do sceny w produkcji. Także to, czy soundtrack jest wariant z wokalem, czy też bez, jest ważne. To również zależy wyłącznie od pomysłu kreatora i od jego gustu. Jeżeli jest profesjonalistą i produkuje świetny obraz, wtedy z pewnością podejmie idealną decyzję. Jeżeli mu się powiedzie, wtedy taki obraz zyska dzięki muzyce, a muzyka zaistnieje dzięki filmowi.

Jeżeli nie ma się czasu na obejrzenie wszelkich filmów teoretycznie wspaniałą ścieżką dźwiękową w nadziei, że odnajdzie się superhit, którego moglibyśmy słuchać ciągle – można najzwyczajniej w świecie sprawdzić, które filmy dostały nagrody za najlepszy soundtrack danego roku.

 

Tags: muzyka kino