brushes 2927793 1920Artyzm to niezmiernie rozległe pojęcie. Tym określeniem wskazuje się w podobny sposób rzeźbę, architekturę, spektakle muzyczne, poezję, jak i mniej nośne jej formy – jak obraz filmowy, piosenka, a nawet plakat. Jaki ma ona wpływ na egzystencję ludzkie? Jak modeluje indywidualność, metodę odbierania otoczenia? Co powoduje, że niejeden z nas entuzjastycznie z niej korzysta? Jak oddziałuje na nasz własny postęp już od dziecka?

 W największym stopniu oczywistą funkcją zdaje się pozostawać aspekt estetyczny. Jest dużo rzeczy w naszej przestrzeni, które zwyczajnie wprawiają w zachwyt. Podobać nam się może film, piosenka, obraz w galerii, przeczytana książka, budowla, którą widzimy. Estetyka ma bezsprzecznie pozytywny wpływ na nasze życie. Kolejnym atutem jest oddziaływanie sztuki na naszą uczuciowość. Odczucie – które wywiera wewnątrz nas konkretne arcydzieło – jest wskazaniem tego, czy kreacja jest niezła. Jak wiadomo, każdy odczuwa ją na swój sposób i uczucia, które wywołuje mogą być inne, ale kluczowa jest głównie istota oddziaływania.

Niezwykle znacząca jest też misja dydaktyczna. Nie bez powodu aranżowane są wycieczki edukacyjne do muzeów, czy teatrów. Dzieci mają dzięki temu nie tylko kontakt ze sztuką, którą uczą się przeżywać, ale również obserwują historię własnego kraju. Bardzo pożądaną kwestią sztuki może być oddziaływanie terapeutyczne. Pomocne jest to przy różnych schorzeniach, ale najważniejsze jest to, że przeciwdziała agresji, likwiduje napięcie, pozwala na rozładowanie uczuć i wspiera w łagodzeniu konfliktów. Pozwala to na dokonanie zmiany i uwalnia od uczucia beznadziei.mosaic 3394375 1920

Artyzm umożliwia dodatkowo warunki do wyrażania swoich emocji – a przede wszystkim jego ogromną zaletą jest to - że nie nie ma konieczności by posiadać zdolności malarskie. I na zakończenie. Sztuka daje nam - zwyczajnie - relaks. Nasz organizm dobrze reaguje na obecność tegoż co śliczne, jest to jedna z wielu form spożytkowania czasu dla siebie. Uspakaja i ofiarowuje wyciszenie. W dzisiejszym bardzo szybkim świecie – krótka chwila zatrzymania, wydaje się być nie do przecenienia. Czegoż pragnąć więcej?