Home

Motyw lekarza w kinematografii i serialach

Super User. Opublikowano w Rozrywka

Kto z nas nie oglądał serialu o Doktorze Housie? Ten znany serial swego czasu notował bardzo dużą oglądalność. Wcześniej wielu z nas oglądało losy medyków z serialu „Ostry Dyżur”. Motyw powiązany z lekarzami, czy ośrodkiem zdrowia występuje w co najmniej kilku znanych filmach. Nie wyłącznie w w zachodnich produkcjach, ale także w Polsce na rodzimym rynku mamy możliwość szczycić się znanymi tytułami z tej dziedziny.

Znany wszystkim serial „Na dobre i na złe”, czy serial o ośrodku w Leśnej Górze – które ukazują niemal idealny wizerunek naszej opieki zdrowotnej, nieco wyidealizowany w porównaniu z rzeczywistością nas otaczającą. Ciekawym filmem – opartym na faktach – jest produkcja „Bogowie” o naszym słynnym specjaliście, który był pionierem w w kwestii przeszczepu serca.

Jak przebiega produkcja ekranizacji o medykach od kuchni?

Bohaterowie z filmów na długo pozostają w naszych umysłach jako specjaliści. Interesujące jest jednak to jak przebiega praca nad filmem w szczegółach? Aż ciężko wyobrazić sobie, że pomieszczenia ekranowych szpitali to jedynie scenografia, a nawet najbardziej popularny lekarz serialowy to po prostu...odtwórca roli. Z kolei kitle, rękawice ochronne, przyrządy – to jedynie elementy kostiumu i zwykłe przedmioty. Ciekawe ile kitli, łóżek dla pacjentów, czy nawet nitrylowych rękawiczek jest potrzebnych na planie kinowej produkcji czy serialu? Przecież medyczne rękawiczki używane są właściwie podczas każdej sytuacji z udziałem personelu medycznego – podczas operacji, wizyty w szpitalu pacjenta, czy badania. Ile rękawiczek nitrylowych musi zorganizować scenograf? Na myśl przychodzi także pytanie dlaczego medycy używają przeważnie białe – a nie czarne rękawiczki? Czarne rękawiczki mają zastosowanie w serialach przykładowo w przypadku sprzątaczek, osób wywożących śmieci, czy osób zajmujących się porządkowaniem nasadzeń dookoła szpitali.

surgery 1822458 1920Analogiczna kwestia dotyczy kitli - choć ubrania, w przypadku nowszych sezonów m.in. znanego tasiemca o Leśnej Górze – są już w rożnych kolorach, przez co wyglądają nowocześnie. Mam wrażenie, że w dużej mierze jest uzależnione to od przyzwyczajenia - że to co białe, widziane jest jako wyjątkowo higieniczne, co nie ma związku z realną prawdą.

Tylko kostiumograf serialu o dr Quinn – nie miał takiego kłopotu :) Tytułowa bohaterka z uwagi na czas w jakim dzieje się akcja, nie miała nawet minimalnej sposobności, by móc założyć stosowany obecnie fartuch, czy rękawiczki nitrylowe.

Tags: serial o lekarzach filmy o lekarzach