Home

Czy muzyka to kultura wyższa? Zalety i ułomności nowoczesnego i konwencjonalnego podejścia twórców do muzyki

Super User. Opublikowano w sztuka

theater gb9db36249 640Muzyka jest nieodzowną częścią kultury. Towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Dostarcza rozrywki, tworząc jednocześnie przekaźnik doświadczanych przez muzyków emocji. Współcześni artyści reprezentują zarówno nowoczesne, jak i konwencjonalne podejście do niej. Oba są ważne, choć mają swoje wady i atuty.

Muzyka częścią kultury wyższej

Ciężko jest zanegować twierdzenie, że muzyka stanowi element kultury wyższej. Przejawia się to między innymi w coraz popularniejszym wykorzystywaniu muzyki na żywo w wysokiej klasy restauracjach. Jest ona nośnikiem tradycji, a jednocześnie ważnym ogniwem dorobku kulturowego szerokiej grupy państw. Uwrażliwia na sztukę, tworząc niezastąpione dobro danego społeczeństwa. Nie ma chyba kraju, który nie mógłby się poszczycić wybitnymi muzykami i miejscami, które propagują muzykę.

Konwencjonalne podejście do muzyki

Dzięki konwencjonalnemu ujęciu muzyki przekazujemy kolejnym pokoleniom ogromnej wagi bagaż kulturowy. Takie podejście zawęża grono artystów do jednostek posiadających wymagane umiejętności i uzdolnienia muzyczne. Mimo iż z jednej strony pozytywnie oddziałuje to na jakość utworów, to wykształca się przez to elitarny krąg muzyków, do którego nie każdy ma wstęp. Co więcej, takie konwencjonalne traktowanie muzyki ogranicza możliwości tworzenia nowych, oryginalnych gatunków muzycznych.

Muzyka w ujęciu nowoczesnym

Nowoczesne podejście do muzyki jest źródłem nieznanych wcześniej możliwości jej odbioru. W ten sposób niemu wykształcają się nowe gatunki, a poszczególne style muzyczne wzajemnie się przenikają. Z drugiej strony takie innowacyjne traktowanie muzyki coraz bardziej upodabnia ją do przemysłu rozrywki ukierunkowanego na generowanie zysków, pozbawiając wartości kulturowych. Przez to muzyka w coraz większym zakresie staje się towarem sprzedażowym.

man g74e795ee5 640Nowoczesne traktowanie muzyki może niestety przyczynić się również do zaniżenia jej poziomu. Wynika to faktu, że tworzyć może ją niemal każdy, bez względu na przejawiane zdolności. Dobrze jest więc czerpać tak samo z konwencjonalnego, jak i nowoczesnego podejścia do muzyki. Jest ona bowiem wyjątkowym przekaźnikiem kultury, wyzwalającym dobre uczucia i dostarczającym mnóstwo radości.

Tags: sztuka kultura