Home

Kilka słów o muzyce klasycznej

Super User. Opublikowano w Muzyka

muzyka11Jak świat długi i szeroki, trudno byłoby znaleźć człowieka, który nie interesowałby się kiedykolwiek muzyką. Muzyka towarzyszy nam wszędzie i już od najmłodszych lat stykamy się z jej dźwiękami. Obecnie gatunków muzycznych mamy na pęczki i często różnią się one od siebie tak bardzo, że nie chce się wierzyć, żeby pochodziły z tego samego źródła.

 Jednak rzeczywiście wszystko to, co dziś słyszymy w muzyce, wywodzi się z muzyki klasycznej. Trzeba przy tym pamiętać, że to, co dziś nazywamy muzyką klasyczną, to w zasadzie utwory pochodzące z wieków XVII do XIX. Klasyczność tej muzyki zasadza się więc na współczesnym kategoryzowaniu sztuki. Tak czy inaczej, nie da się ukryć, że zasady obowiązujące w komponowaniu w tamtych czasach rzutują na to, jak pojmujemy dziś muzykę w jej rytmie, linii melodycznej i innych aspektach. Twórcy mają dziś nie lada problem, bo znajdują się w takim punkcie dziejów muzyki, w którym nie są w stanie stworzyć niczego nowego. Mogą jedynie bazować na tym, co już było, i budować nowe kombinacje dźwięków. Niezmiennie też ci bardziej ambitni sięgają po inspiracje właśnie do utworów klasycznych.

Muzyka klasyczna jest ponadczasowa. Najbardziej oczywistym argumentem za tą tezą jest fakt, że podczas gdy współcześnie powstaje wiele hitów jednego sezonu, dzieła sprzed stu czy więcej lat nadal są grywane i, co więcej, przyznawane są za to nagrody. Co ciekawe, nie dotyczy to tylko krajów zachodnich, w których ten rodzaj muzyki powstawał. Wręcz przeciwnie, jednymi z najlepszych pianistów na świecie są Chińczycy.

muzyka12Ponadczasowość łączy się tu z wychodzeniem ponad podziały kulturowe. Z innej strony, muzyka klasyczna jest ciągle przedmiotem wielu badań, których wyniki wskazują między innymi na jej korzystny wpływ na rozwój różnych zdolności u dzieci czy po prostu na układ nerwowy. Nie da się też zaprzeczyć, że osoby lubujące się w utworach z minionych stuleci mają często dużo szersze horyzonty – zarówno estetyczne, jak i intelektualne – niż ludzie słuchający wyłącznie muzyki współczesnej.

Faktem jest, że często utworów klasycznych słuchają pasjonaci, niestety szary człowiek sięga po nie rzadziej. Wszelakie akcje promocyjne, np. z okazji Roku Chopinowskiego, są rzecz jasna istotne i można mieć nadzieję, że fanów muzyki klasycznej będzie ciągle przybywać, choćby w małych ilościach.

Tags: muzyka klasyczna muzyka poważna