Home

Oddziaływanie muzyki na dziecięcy rozwój

Super User. Opublikowano w Muzyka

band g4bdda21b1 640Muzyka jest z nami praktycznie od zarania dziejów. O tym, że pozytywnie wpływa ona na rozwój dziecka, mówi się nie od dziś. Dowodzą tego zrealizowane badania naukowe. Zastanówmy się więc, dlaczego warto od najmłodszych lat umuzykalniać dziecko.

Muzyka uspokaja

Muzyka ma ogromne znaczenie w funkcjonowaniu człowieka. Jest z nami już w pierwszych momentach życia, jako że stykamy się z nią prawie w każdym miejscu. Wyzwala rozmaite odczucia, zarówno szczęście, jak i przygnębienie. Może też wprowadzać w nostalgiczny nastrój. Udowodniono też uspokajającego oddziaływania utworów muzycznych. Granie na instrumencie od najmłodszych lat pomaga w redukowaniu agresywnych zachowań.

Pozyskiwanie wiedzy staje się łatwiejsze dzięki muzyce

Muzyka to też doskonały bodziec zachęcający do przyswajania wiedzy, pomagający osiągnąć w niej wysokie wyniki. Tak samo granie, jak i słuchanie utworów muzycznych pozytywnie wpływa na pracę mózgu.Kształcenie muzyczne młodego człowieka korzystnie wpływa na zdolności komunikacji i przyśpiesza proces nauki czytania. Wspiera też nauczanie przedmiotów matematycznych i języków obcych. Co więcej zajęcia muzyczne to świetna forma spędzania czasu wolnego i zabawy.

Kiedy rozpocząć przygodę z muzyką?

flute ge128195f1 640Styczność z muzyką człowiek ma już w okresie płodowym. Już na tym etapie rozróżniamy różne dźwięki, zarówno te dobiegające z ciała matki, lecz również z zewnątrz. Słuch to zmysł, który zaczyna rozwijać się w pierwszej kolejności. W związku z tym umuzykalnianie dziecka można rozpocząć już w ciąży. Słuchanie uspokajającej muzyki pozytywnie wpływa także na maleństwo.

Niemowlętom, poza kołysankami, można też włączać muzykę klasyczną, pamiętając jednak, by o odpowiednim ustawieniu skali dźwięku. Dorastając dziecko zaczyna samodzielnie wytwarzać różne odgłosy, klaskając bądź tupiąc. W ten sposób trenuje rytm. Następnie zaczyna się zabawa z melodią, która może być odtwarzana lub wymyślona. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to najlepszy czas, by rozpocząć naukę gry na instrumencie. Malec przywyka w ten sposób do systematyczności, odczuwając przy tym wielką satysfakcję z tworzonych przez siebie dźwięków. Należy jednak podkreślić, że choć muzyka w funkcjonowaniu młodego człowieka pełni niezmiernie istotną rolę, to nigdy nie można go do niej namawiać na siłę. Wtedy otrzymamy skutek zupełnie inny od planowanego.

Tags: muzyka sztuka zdrowie