Home

Trochę książek o bogaczach

Super User. Opublikowano w Literatura

książki08Jednym z kluczowych powodów, dla których obywatele świata uciekają się do świata fikcji, jest realizacja aspiracji, które poza nią wydają się poniekąd niedostępne. Nie ma co skrywać, że wielu z nas fantazjuje o bogactwie, ale duży majątek leży najzwyczajniej w świecie poza naszym zasięgiem. Nie można się wobec tego dziwić, iż postacie z wielomilionowym majątkiem wielokrotnie stanowią bohaterów różnych książek.

Jak przeważnie przedstawia się osoby zasobne?

Wyobrażenie milionera w kinematografii i literaturze może pójść w dwa kierunki. Wszystko zależy od tego, czy jego majątek stanowi integralną część kreacji, czy wyłącznie tło, stosowane do tłumaczenia pojedynczych elementów fabularnych. W jaki sposób można się domyślić, producenci przeważnie starają się zaprezentować kluczowego śmiałka w pozytywnym świetle - nawet jeżeli jest to kreacja o wielu niedoskonałościach, to zawsze posiada liczne plusy, które je balansują. Ukazanie milionera-protagonisty jako przebiegłego chciwca to wobec tego unikatowość, chyba że dane dzieło zmierza w kierunku komediowym. Odpowiednim przykładem ma prawo być tutaj Kaczor Donald - choć przykłada on dużą uwagę do swoich pieniędzy, to w rezultacie nie stanowią one dla niego wartości absolutnej, a o wiele bardziej zależy mu na jego siostrzeńcach oraz towarzyszach.

Fortuna jako poboczna cecha głównego bohatera

milioner11Do drugiej, nadmienionej kategorii należą figury, które najzwyczajniej w świecie są majętne, a wątek ten nie stanowi centralnego elementu ich sylwetki. Zazwyczaj są to postacie, które najzwyczajniej w świecie urodziły się w bogatej rodzinie, a dostęp do niemal bezgranicznych zasobów walutowych wydaje im się najzwyczajniej w świecie czymś normalnym oraz nie przykładają one do własnego majątku żadnej uwagi. W gruncie rzeczy są to typowi ludzie, różniący się wyłącznie tym, iż obracają się w nieco lepszych sferach. Mimo pozorom, bez trudu się z takim bohaterem utożsamić, a równocześnie w pewny sposób go admirować. Cel takiego zabiegu jest dosyć szablonowy - zarządzając znaczącym dobrobytem, kreacja taka może jeździć po świecie, a wydatki nie stanowią większego problemu podczas jej przygód, zapewniając swobodny rozwój akcji.

Tags: książki literatura milionerzy