Home

Powieści futurystyczne kiedyś i dziś

Super User. Opublikowano w Literatura

manipulation g9614727fd 640Ludzkość przez wieki intrygowała przyszła rzeczywistość, również pisarzy. W XIX stuleciu zaczęły pojawiać się powieści, a nawet traktaty naukowe o nadchodzącej rzeczywistości. Rozmyślano w nich nie jedynie nad tym, w jaki sposób będzie prezentowała się rzeczywistość, ale też nad tym jakże ewoluują społeczeństwa. Książki futurystyczne, które zaistniały w czasie minionych dwóch wieków, można pogrupować wedle 3 wybijających się tematów.

Utopijny układ społeczny

Najstarsze dzieła pisane traktujące o przyszłości to bez wątpienia traktaty filozoficzne. Były one w naturalny sposób efektem ówczesnej sytuacji gospodarczej w różnych miejscach globu, a szczególnie w Europie. Zmieniająca się, w rezultacie postępów techniki, struktura społeczna obligowała do przemyślenia, w jaki sposób powinno być zorganizowane idealne społeczeństwo oraz kto powinien dzierżyć władzę. Na nieszczęście, jak wiemy z przeszłości, nie zawsze miało to pozytywne rezultaty. Tytułem przykładu hipotetyczne rozważania Marksa, błędnie zrozumiane poprzez pewne jednostki, wypełniły XX wiek wojną oraz uciemiężeniem ludzi. Zapewniły aczkolwiek także podwalinę do zaistnienia następnych pozycji, w jakich przedstawiano sielankowy świat oparty na harmonii oraz wzajemnej współpracy.

Dystopijne społeczeństwo

Przygnębiająca wizja społeczeństwa po katastrofie. Powieściopisarze, tacy jak Bradbury czy Collins, ukazywali w swych powieściach, jakże dezintegrująca dla ludzi może być przyszła rzeczywistość. Szczególnie jeśli nagle wszystko zostanie zniszczone. Na ogół w dystopijnych powieściach świat opiera się na aparacie, w jakim całkowitą władzę mają zamożni, natomiast biedni są im potrzebni do pracy lub rozrywki. Nagminnie asystuje temu też zagadnienie manipulacji DNA. Dostosowanie predyspozycji konkretnych osób do określonych czynności, np. obrony czy prac społecznych, formuje klasy, które można wykorzystać wedle prywatnych potrzeb. I niestety takie koncepcje nie są wyssane z palca.

Roboty

binary g26ca7a8d3 640Ostatecznie docieramy do motywu, jaki zainicjowany w poprzednim stuleciu osiągnął swój szczyt współcześnie. Tym więcej, iż nie jest tak futurystyczny, jak myślano jeszcze dwie dekady temu. Technologia brnie do przodu w szalonym tempie i pojęcie sztucznej inteligencji nie jest tylko teorią. Powieści ukazujące świat opanowany przez roboty mogą posiadać w większym stopniu wydźwięk alarmujący niż surrealny. Zaś nadrzędne pytanie, jakie się przewija to „Jaka za jakiś czas będzie pozycja jednostki ludzkiej?”.

Książki futurystyczne to niesłychanie ciekawy rodzaj literacki. Autor jest w stanie w nich przedstawić nie jedynie swoją twórczą koncepcję, ale też poglądy na temat aktualnej rzeczywistości. W wyniku tego nie tylko absorbuje czytelnika w ukazany świat, ale też inspiruje go do pogłębienia tematu. A to niesłychanie pozytywny efekt.

Tags: kultura książki literatura filozofia